Nová klimatická válka
E-kniha

Jak si vzít planetu zpět

Z klimatické změny se v současnosti stal obecně přijímaný fakt. Její existenci, projevy a hrozby už téměř nikdo nezpochybňuje. Bylo by však předčasné jásat nad vítězstvím... Čítať viac

Vydavateľstvo
Host, 2022
Počet strán
447

Z klimatické změny se v současnosti stal obecně přijímaný fakt. Její existenci, projevy a hrozby už téměř nikdo nezpochybňuje. Bylo by však předčasné jásat nad vítězstvím vědeckého poznání a zdravého rozumu... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

16,19 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Marian Janik:Len jeden odtieň zrady.Marian Janik,2024

Viac o e-knihe

Nejezte maso. Jezděte vlakem. Méně se sprchujte. A hlavně nechtějte nic po korporacích.

Z klimatické změny se v současnosti stal obecně přijímaný fakt. Její existenci, projevy a hrozby už téměř nikdo nezpochybňuje. Bylo by však předčasné jásat nad vítězstvím vědeckého poznání a zdravého rozumu: to jen popírači, pochybovači a dezinformátoři změnili strategii. Proto dnes sice nikdo klimatickou krizi nepopírá, o to více rozporů však panuje v otázkách, co s ní dělat — a jestli vůbec něco. Do veřejného a mediálního prostoru tak o environmentálních tématech kromě vědců a politiků promlouvají také korporátní PR oddělení, lobbistické skupiny nebo záhadné think-tanky. Jejich cíl je jednoznačný: navenek projevovat starost o planetu, ve skutečnosti však hájit status quo. Nová klimatická válka se tudíž nevede ani tak na vědeckém poli jako spíše na tom mediálním. Klimatolog Michael E. Mann se této války ve jménu vědy účastní již léta a ve své poslední knize ukazuje, co všechno je v ohrožení.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

5.11.2023
Michael E. Mann vecne a informatívne kritizuje rôzne oblasti klimaskepticizmu, popieračov antropogénnej klimatickej zmeny a lobistov, ktorí ľudí z týchto oblastí finančne aj politicky ovplyvňujú. Dôvody, prečo používa občas vo svojej rétorike tvrdšie slová ako "nepriateľ", "boj", "vojna", vysvetľuje v podstate hneď v druhej kapitole, a hoci následne vo zvyšku knihy tieto slová takmer vôbec nepoužíva, musím sa ho zastať – ako inak nazývať vašich premotivovaných odporcov, ktorí by vás za vaše názory najradšej videli vo väzení, alebo na slučke?

Je nutné podotknúť, že podobne kriticky sa vyjadruje aj na adresu rôznych klima-katastrofistov – alarmistov, doomerov, prepperov, survivalistov a podobných "istov", ktorých nihilizmus a pesimizmus má, podľa neho, logicky, kontraproduktívny účinok – odrádza klimaaktivistov od činnosti: „Veď nič už aj tak nemá zmysel“. V rámci pozitívnej kritiky dokonca zachádza aj do vlastných radov, poukazuje, napríklad, na prílišné idealizovanie vegánstva, hoci sám zvieratá nekonzumuje. Jeho kritike sa nevyhnú ani známi Jeff Gibbs a Michael Moore za ich ľavicový anti-kapitalistický postoj, ktorý vraj ľudí len zdeprimuje k ničnerobeniu.

Napriek tomu v jeho rétorike nie je ani náznak nenávisti či fanatizmu, pretože aj tvrdšie výrazy dokáže vhodne sformulovať a zaradiť. Naopak, úctivo až otcovsky sa vyjadruje o.i. na adresu mladých klimaaktivistov a aktivistiek. Posledná časť "Poslední bitva" obsahuje veľmi stručný, no o to zrozumiteľnejší prehľad záverov, čo robiť na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Mne osobne to pripadá tak, že Michael E. Mann proste reflektuje názory bežného uvedomelého umierneného progresívca zeleného krídla.
Čítať viac

Vydavateľstvo Host

Čítať viac

„Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým čo vtedy cítil? Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dní, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočne je to čo sa odohráva teraz. “