Túto knihu máme síce aktuálne na sklade, máme však už iba posledné kusy. Ak ju chcete mať rýchlo, ponáhľajte sa! Dodanie ďalších môže trvať dlhšie, zvyčajne do štyroch dní.
Chcete si túto knihu požičať z knižnice? Toto je zoznam knižníc, v ktorých ju majú. Po kliknutí na názov vás presmerujeme priamo na stránku knižnice, kde si môžete overiť jej dostupnosť a prípadne ju aj priamo rezervovať.
Putovanie ľudí Knihy
Olga Tokarczuk
Debutový román držiteľky Nobelovej ceny za literatúru, ktorým Olga Tokarczuk začala svoju literárnu cestu...
Vydavateľ, tlačiar a ďalší usilovní ľudia intenzívne pracujú na tom, aby ste si už onedlho mohli prečítať túto knihu. K dispozícii by mala byť 14. 5. 2025. Po vyjdení posielame do 30 dní.
Debutový román držiteľky Nobelovej ceny za literatúru, ktorým Olga Tokarczuk začala svoju literárnu cestu.
Francúzsko, rok 1685. Kráľ Slnko zavádza katolicizmus ako jediné povolené náboženstvo. Skupiny hugenotov prechádzajú krajinou, aby sa dostali na sever, kde dúfajú nájsť novú vlasť. Z okien koča ich sleduje skupina nezvyčajných cestovateľov smerujúcich na juh. Veronika, kurtizána čakajúca na snúbenca, Markíz, muž zaoberajúci sa alchýmiou, boháč de Berle a nemý kočiš Gauche. Každý z nich opustil Paríž z iného dôvodu. Táto cesta, miestami priam dobrodružná, by mohla zmeniť nielen ich osudy, ale aj dejiny celého ľudstva.
V Pyrenejách, ku ktorým smerujú, je v múroch malého kláštora už stáročia ukrytá Kniha. Teraz má šancu rozhodnúť o budúcnosti sveta. Lenže je svet pripravený na to, aby sa Kniha našla? Tento mladistvý román, napísaný pred tridsiatimi rokmi, je skutočnou zlatou baňou motívov, ktoré Olga Tokarczuková rozvinula vo svojich ďalších dielach a získala si tak medzinárodné uznanie a obdiv čitateľov.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Hodnotenia
3,8 / 5
2
2
0
0
1
Recenzie čitateľov
Iveta Z.
Neoverený nákup
31.1.2025
Historická sladká dráma s filozofickým podtextom
Tokarczuk je mojou obľúbenou spisovateľkou a veľmi ju obdivujem za iné diela (predovšetkým Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď a Knihy Jakubove), ale túto knihu som prečítala len s veľkým sebazaprením. Ľuďom, ktorí poznajú jej novšiu tvorbu, túto vôbec neodporpúčam.
Pre Olgu Tokarczuk mám slabosť, to vravím hneď na úvod, veď aha:
„Každý človek v sebe nosí počiatky rôznych osobností, sú to akoby klíčiace zárodky úplne iných, potenciálnych ľudí. Ľudský život rozvíja len ten zárodok, ktorý sa stáva nadradenou, kompetentnou osobnosťou. Tie ostatné v ňom však spočívajú ďalej, hoci sú nedozreté, neúplné, sotva načrtnuté, ale stále veľmi konkrétne. Keď táto vedúca osobnosť z nejakých dôvodov slabne, tie ostatné sa dostávajú do popredia. Preto vzniká šialenstvo, pocit pomätenosti, roztrieštenosti. Odtiaľ prichádza aj láska, lebo občas sa stáva, že osoby, ktoré v živote náhodou stretneme, sú nám prekvapujúco podobné, príbuzné zárodkom, ktoré nosíme v sebe.”
„Nejestvuje skutočné sebaodhaľovanie, keď sa v nás odhaľuje len dospelý. Byť dospelý znamená vždy zostávať v maske. Človek skutočne dospelý sa redukuje na dieťa, v ktorom je jeho počiatok. Len toto dieťa obsahuje celú našu pravdu, lebo celá naša pravda spočíva v samote, opustenosti, stratených ilúziách, detskom očakávaní pozornosti od celého sveta. Tu sa začína mudrc, veľký politik, obyčajný človek, každý. To, čo sa neskôr deje v živote, je dialóg ustavične vedený so sebou samým ako dieťaťom.”
Hoci Putovanie ľudí Knihy nepovažujem za jej najlepšie dielo, stále sa je na čo tešiť, lebo ona píše tak bravúrne a osobito, že aj jej nákupný zoznam musí byť literárny zážitok.
Vo svojom debutovom románe čitateľovi predostrela obrovské množstvo motívov a podnetov na zamyslenie, výsledkom je pútavý „road trip” poriadne rôznorodej skupinky ľudí odohrávajúci sa okolo roku 1685. Román nie je len o dobrodružnom putovaní za Knihou životných právd a tajomstiev, ale aj o vzťahu človeka k bohu, o láske, alchýmii, konflikte racionálneho a mystického, o existencii človeka, zmysle života…
Postavy ani dej vlastne ani nie sú dôležité, tvoria hlavne pozadie pre úvahy o predostretých témach a poukazujú na hlavné posolstvo knihy že podceňujeme cestu, keď sa snažíme niečo dosiahnuť, sústredíme sa len na to, či sa nám to podarí, nie na to, ako nás tá cesta vlastne posunula. No a záver, och, ten bol skvelý! Určite sa k nej opätovne vrátim.
Moja srdcová kráľovná Olga Tokarczuk.
Jej putovné imaginárium za Knihou tajomstiev a právd života (prozaická prvotina z roku 1993) je nápaditým kaleidoskopom postáv a motívov.
Mystická a filozofická nadžánrová fajnotka.
Olgino písanie je úchvatné, nad jej knihami nejeden čitateľ premýšľa a táto jej prvotina je famózna. Keď sa v roku 1685 rozhodne zopár ľudí putovať do Pyrenejí za Knihou ukrývajúcou tajomstvá budúcnosti sveta, ešte netušia, čo všetko ich počas cesty čaká. Nemý Gauche, alchymista Markíz, kurtizána Veronika, či boháč de Berle sú zvláštnou skupinkou, z ktorej každého jedného ženie za Knihou niečo iné. A možno zistia, že nie je to len ona, čo majú nájsť. Podarí sa im k nej dostať? Je na ňu ľudstvo pripravené? Čo keď nájdu aj niečo úplne iné, než si od cesty sľubovali?
Anotácia tejto knihy ma oslovila, ale jej stránky ukrývajú omnoho viac. Aká je naša existencia? O čom je život? Možno počas čítania budete mať v mysli aj vy podobné otázky. Kniha sa dotýka viacerých tém, akými sú napríklad náboženstvo, nadprirodzeno, moc, mágia, veda, láska, ale každý si v nej nájde niečo sebe vlastné. Autorka poukazuje na to, že niekedy nie je až tak dôležitý cieľ, ale tá cesta, po ktorej k nemu kráčame, pretože na nej môžeme nájsť niečo pre nás úžasné, ale zároveň aj samých seba. Pre lepšie precítenie si táto kniha vyžaduje plné sústredenie sa, preto ju možno budete čítať trošku dlhšie, ale v konečnom dôsledku dostanete skvelý zážitok. Mňa donútila premýšľať a určite sa k nej ešte vrátim, pretože mám pocit, že v nej nájdem stále niečo nové. Musím vyzdvihnúť aj nádherný dizajn obálky a prebalu i perfektné myšlienky. Začítajte sa aj vy do tejto krásnej knihy, na ktorej púti možno lepšie spoznáte aj vy samých seba.
Recenzie, kritiky
„Či ju budeme čítať ako dobrodružný román, metaforu ľudského snaženia, skúmanie jazykového kódu alebo možno niečo iné, vždy bude zaujímavá. A dôsledné spojenie týchto nitiek dokazuje, s akou spisovateľkou máme do činenia.“ – Kulturacja.pl
Olga Tokarczuk (1962) je autorkou poézie, prózy, esejí, scenárov a jedna z najčítanejších a kritikmi najlepšie hodnotených poľských autorov, je dvojnásobná držiteľka prestížnej ceny Niké. Popri štúdiu psychológie pomáhala ako dobrovoľníčka v ústave pre mladistvých s poruchami správania. Neskôr pôsobila ako psychoterapeutka a vydavateľka, dnes sa naplno venuje písaniu a z česko-poľského pohraničia sa presťahovala do Vroclavi. Do slovenčiny boli zatiaľ preložené štyri jej prózy. V roku 2019 jej bola udelená Nobelová cena za literatúru za rok 2018.
Vydavateľstvo PREMEDIA patrí medzi menšie vydavateľstvá a zostať malým je aj jeho zámer. Vydáva široké spektrum kníh, ktorých spoločným menovateľom by malo byť, aby ich čítanie nebolo stratou času. Postupne sa vyprofilovali viaceré edície, ako napríklad TICHÁ VODA zameraná na svetovú beletriu, CIVILIZÁCIA prinášajúca knihy o spoločenských zmenách, či edícia LABYRINT venovaná detektívkam. Vydavateľstvo zároveň prinieslo množstvo kníh zo psychológie a populárnej ekonómie, silná je jeho edícia venovaná modernej histórii - od Súostrovia Gulag až po knihy Timothyho Snydera a ďalších súčasných autorov.
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.