Keď po objavení Ameriky moreplavci priniesli do Európy tabak a fajku, ani netušili, ako sa fajčenie tabaku rozšíri po celom svete a do všetkých vrstiev spoločnosti. Fajka sa v krátkom čase stala neodmysliteľnou súčasťou spoločenského života mužov ale aj žien.
Z výroby fajčiarskych predmetov a produktov bohatli nielen obchodníci ale aj ich dizajnéri, ktorí neustále vymýšľali rôzne tvary, neraz vysokej umeleckej hodnoty. Takto sa stala fajka aj zberateľskou atrakciou, na čo sme sa snažili čitateľa v tejto skromnej knižke upozorniť. Dočíta sa o historicky najstarších fajkách nájdených počas archeologických výskumov z doby bronzovej (1500 r. p. n.l.), ale aj z čias Keltov alebo Rimanov. Vtedy však nefajčili tabak, ale zmesi rôznych bylín.
Oboznámi sa s fajkami predkolumbovského obdobia v území obývanom Eskimákmi a Indiánmi (kalumety). Mnohých čitateľov prekvapí množstvo rôznych tvarov fajok hlinených, drevených, vodných, kovových, sklenených a fajok z morskej peny (méršaumky).
Dozviete sa aj o osobnom vzťahu prvého autora knižky k fajke, alebo aj o tom, ako fajka a fajčenie ovplyvňovali spoločenský život v rôznych krajinách, a prečo sa fajka stala predmetom literárneho a výtvarného prejavu. \ Záverečné kapitoly sme venovali stručným informáciám o fajkárskych kluboch vo svete ale aj na Slovensku a fajkárom najznámejšieho slovenského centra výroby hlinených fajok 19. a 1. pol. 20. storočia - Banskej Štiavnici. Dodnes je pre mnohých ľudí fajčenie fajky vášňou a pôžitkom, ktoré na rozdiel od cigarety neničí tak drasticky zdravie fajčiara.