Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných... Čítať viac
Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu... Čítať viac
Táto kniha sa môže na cestu ku vám vybrať prakticky okamžite! Ak si ju objednáte do 13:00 v pracovný deň, odošleme vám ju ešte dnes, inak najneskôr nasledujúci pracovný deň.
Chcete si túto knihu požičať z knižnice? Toto je zoznam knižníc, v ktorých ju majú. Po kliknutí na názov vás presmerujeme priamo na stránku knižnice, kde si môžete overiť jej dostupnosť a prípadne ju aj priamo rezervovať.
Slovutný pán prezident
Madeline Vadkerty
Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu...
Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on?
Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku. Holokaust sa neodohral len v dobytčích vagónoch a plynových komorách táborov smrti. Prvé dejstvá prebiehali v tichej beznádeji za zatvorenými dverami bytov, tam, kde nešťastní a ponížení ľudia písali svoje zúfalé prosby prezidentovi Tisovi. Očakávali od neho záchranu, milosť a pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov.
Madeline Vadkerty pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe Slovutný pán prezident nám ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku. Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.
Madeline Vadkerty nás sprevádza aj svojím výskumom, a tak sa celkom prirodzene stávame svedkami otvárania nezahojených bolestivých rán našej nedávnej histórie.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Kníh o holokauste vyšlo veľa, ale ak by ste si mali prečítať len jednu je ňou práve táto.
Šikovná autorka preštudovala archívy a napísala knihu plnú skutočných listov obyčajných ľudí, ktoré boli adresované prezidentovi Jozefovi Tisovi.
Občania, Židia, prosiaci o výnimku z deportácie, prosiaci o život. Život, ktorý bol v rukách pár vyššie postavených ľudí. Listy plné bolesti, ale aj snov a nekonečnej nádeje, pretože nádej bolo to jediné čo mali.
Páčilo sa mi celkové spracovanie knihy formou príbehov ale s odbornosťou, takou aby bola dostupná širokej verejnosti. Toto by malo byť povinné čítanie.
Budete mať slzy na krajíčku a ďakovať za život, ktorý teraz môžeme žiť…
V dnešnej dobe už takmer každý diskutoval o holokauste. Ako veľa o tejto téme vieme, tak si toľko ľudí pred ňou zapcháva uši a zatvára oči. Madeleine nám nepodáva rozsiahle odborné štúdie, ale necháva hovoriť hlasy, ktoré holokaust prežili ako každodennú súčasť svojho života. Starostlivo vybrala príbehy, aby bol obsiahnutý komplexný obraz ľudí ktorí stáli na oboch stranách, dobrí aj zlí, deti až starí. Tí Tisovi nepísali len priamočiaro o udelenie výnimky, ale vkladali do listov svoje nádeje, radosti, strasti a často doslovne aj svoje životy. Bohužiaľ, takmer žiaden z tých listov vypočutý nebol. Mrazivé čítanie, ktoré sa rýchlo dostane po kožu a hrôzy dávneho režimu sú tak na dosah ruky. Naozaj sme sa dostatočne poučili z vlastnej histórie, alebo potrebujeme ďalšie a ďalšie svedectvá nielen tých najprostejších ľudí?
Je málo slovenských osobností, ktoré sú také kontroverzné ako „slovutný pán prezident“ Jozef Tiso. Symbol prvého slovenského štátu je niektorými obdivovaný za záchranu Slovenska pred Hitlerom, inými nenávidený za svoj podiel na holokauste.
Kde som ja? Od nenávisti mám ďaleko, no len s nemým úžasom sledujem, čítam, študujem a usilujem sa pochopiť konanie tohto muža, kňaza a politika, spoluzodpovedného za „slovenský“ holokaust.
Jozef Tiso tvorí v knihe Slovutný pán prezident len akési pozadie, siluetu podobnú tej na obálke. Ústrednou postavou sú ľudia, ktorých život sa počas fungovania slovenského štátu v určitom bode zmenil. Učiteľka, obuvník, operná speváčka, právnik, študent i „dôchodcovia“. Mali spoločnú jedinú vec, boli evidovaní ako Židia, dokonca bez ohľadu na to, či ich s týmto náboženstvom vôbec ešte niečo spájalo.
Som veľmi rada, že autorka sa po preštudovaní stoviek týchto listov rozhodla dať knihe takúto podobu. Miesto suchého publikovania listov ju tvorí ju 13 príbehov, ktoré sa odohrali na ich pozadí (to, ako postupovala, aby taký príbeh vznikol, sa dozviete v knihe). Dopĺňajú ich aj fotografie a dobové dokumenty, preto sa pri čítaní naozaj nedá zabudnúť na to, že nejde o žiadnu beletriu, ale reálne historické fakty.
Slovutný pán prezident je už teraz horúcim favoritom na knihu roka 2020. Samotný fakt, že napriek dostupnému materiálu vznikla až takmer 80 rokov „po“, a ešte k tomu z pera americkej autorky, svedčí o mnohom. Vďaka Absyntu aj spoluautorovi Jánovi Púčekovi, že takúto dôležitú knihu môžem mať na svojej poličke.
"Ani fašizmus ani antisemitizmus nebol porazený v druhej svetovej vojne. Holokaust nieje tragédia Židov, je to tragédia spoločnosti." To vraví historik Ivan Kamenec.
Táto kniha, ktorá právom patrí medzi knihy roka 2020, mi dala presne to, čo som od nej čakala a čo ma zaujíma. Obraz vojny v príbehoch skutočných, obyčajných ľudí na Slovensku.
Kniha obsahujúca jednoducho a v krátkosti 13 príbehov z mnohých. Pri preletení stánkami sa čiteľovi zlejú slzy do tváre, no pri hlbokom uvážrní prepadne strach, že príbehy, ktoré číta nie sú rozprávkami minulosti, ale týkajú sa našej prítomnosti a nás všetkých. Odporúčam každému, kto o túto problematiku prejavuje čo i len štipku záujmu a šíril odkaz týchto takmer zabudnutých svedectiev ďalej do sveta, pretože osveta je záchrana spoločnosti a ľudstva. Kto nepozná svoju minulosť sám sa odkáže na svoju záhubu v opakujúcom sa scenári.
Super kniha, aj keď je to smutné čítanie. Je neuveriteľné, že slováci sa takto chovali k vlastným ľudom. Neviem či tak veľmi židov nenávideli alebo sa chceli Nemcom zapáčiť keď schválili jedny z najprísnejších protižidovských zákonov v Európe. A bohužiaľ keď sledujem ako sa spoločnosť vyvíja, obávam sa že tá zloba, závisť a nenávisť v ľuďoch ostala dodnes. Keby to situácia dovolí nepochybujem, že by sa to v podobnom merítku zopakovalo…
Tak toto bolo PERFEKTNÉ! Kniha, ktorá veľmi osobne ukazuje, aká bola situácia pred a počas 2. svetovej vojny prostredníctvom listov Tisovi a ako sa cítili ľudia, keď sa ich práva neustále zmenšovali a zmenšovali. Veľmi silné čítanie, niekedy vyhŕkla aj slza, ale najviac ma zasiahla tá reálnosť a autentickosť celej knihy. Doteraz mám zimomriavky.
Patrik Gajdosik
Neoverený nákup
14.11.2022
Kniha
Naozaj perfektna kniha. Vnasa citatela do tych pochmurnych cias, a pomaha pochopit tu dobu. Naozaj som mal pocit ze som to vsetko prezil sam ...
Kniha naozaj zachytáva nie len príbehy, ale aj emócie skutočných ľudí, ktorý žili počas SK štátu z oboch strán. Kniha je výbornou výpoveďou a opäť dáva priestor k poučeniu sa z chýb minulosti, ktoré sa často bagatelizujú.
Eva
Neoverený nákup
1.12.2021
povinne citanie
Tuto knihu zaradujem medzi povinne citanie. Autorke sa podarilo vytvorit uzasne dielo zalozene na pisanych pribehoch beznych ludi prezidentovi Tisovi. Kazdy pribeh zanechal vo mne stopu, hlboku myslienku a o kusok viac mi priblizil historiu vtedajsej smutnej doby. Jedinym minusom bol pre mna nedopovedany pribeh, ktory som tuzila odhalit a dozvediet sa viac.
Som milovníčka histórie a túto knihu som si kúpila, pretože som si chcela prečítať niečo viac o prezidentovi Tisovi. V tejto knihe som našla viac, ako len to. Spracovanie faktov, ktoré sa prelínajú s príbehmi a fotkami listov ľudí, ktorí prosili o milosť, zhovievavosť, prosili o svoj majetok, život... Pri knihe som nie raz plakala. Je to jedna z najsilnejších kníh napísaných na túto tématiku aké som kedy čítala (a bolo ich naozaj dosť).
Silná kniha a veľmi dôležitá, keďž pri jej cítaní sa mi stalo, že sa ma kolegyna spýtala kto je to vlastne ten Jozef Tiso. Nepoznala ho, pretože "na strednej škole sme sa učili dejiny len do roku 1918....". Utrpenie a bolesť, ktorá je v knihe opísaná na vás zanechá stopu. Ešte aj v dnešných dnoch je potrebné hovoriť o tom, čo robil prezident republiky vlastným obyvateľom a aj preto lebo mladí ľudia o jeho činoch nemajú zo školských lavíc dostatok informácii.
Zuzana
Neoverený nákup
15.4.2021
,,Živá kniha"
Málo kníh ma dokáže emočne vtiahnuť do doby, o ktorej pojednávajú. Ďakujem autorke za to, že sa jej to podarilo. Knihu som čítala pomaly, príbeh po príbehu... Zastavil ma každý jeden z nich. Odporúčam aj ako darček!
Práve dnes táto kniha získala ocenenie Knižnej múzy a určite právom zaslužene!!! Táto kniha ma naozaj nasiahla pri srdci. Vidieť a čítať zverstvá, ktoré sa stali úplne nevinným ľuďom je nepredstavitelné. Ak si kúpite a prečítate knihu určite bude jednou z najlepších aké ste v tejto oblasti čítali.
V Absynte vydávame knihy pre 21. storočie. Snažíme sa zvedavých a odvážnych ľudí sprevádzať chaosom dnešnej rýchlej doby a prinášame im príbehy a reportáže, o ktorých je potrebné hovoriť nahlas. Dôležité témy podávame pútavo a zrozumiteľne a potrpíme si na kvalitný dizajn.
Našou vlajkovou loďou je edícia Prekliati reportéri. Prináša drsné svedectvá o svete, v ktorom sa spoločne učíme žiť. Reportérsku edíciu s farebnou páskou vydávame v slovenskom a českom jazyku, pričom každá krajina má vlastný edičný plán. Knihy z tejto edície majú nezameniteľný dizajn, za ktorým stojí grafická dizajnérka Pavlína Morháčová.
Neskôr sa náš edičný plán rozšíril o edíciu 100%. Prvým knihám z tejto edície dominoval linoryt Tomáša Klepocha, dnes už na obálke nájdete farebnú fotografiu. Medzi stopercentkami nájdete silné príbehy na hrane reality a fikcie, ktoré vás pritiahnu nielen sviežim jazykom, ale aj aktuálnymi témami.
V roku 2018 sme začali vydávať eseje pod kultovou značkou Kalligram. Vznikla z toho edícia Skica, ktorú však už pomaly uzatvárame. Eseje však majú u nás stále miesto. Príbehy, o ktorých si myslíme, že by vám nemali ujsť, no nezmestia sa do edičných škatuliek, vydávame mimo nich a nájdete tam aj populárne eseje. Navyše, postupne začíname vydávať grafické romány, pracujeme na knihách so slovenskými autorkami a autormi a v našom projekte Mladý Absynt nezabúdame ani na mladších čitateľov a čitateľky. Obľúbené knihy, ktoré nájdete pod označením Dejiny, sa na prvý pohľad tvária viac odborne, no sú napísané tak, aby ste sa od nich nedokázali odtrhnúť.
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.