Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na:

Neprečítate na:

Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?

Fontána di Trevi
E-kniha

V románe Gabriely Adamesteanovej Fontána di Trevi sa završuje osud emigrantky Leti?ie Braneovej, ktorá emigrovala do Francúzska a žije tam, ale často sa vracia do Rumunska, kde... Čítať viac

Vydavateľstvo
Zelený kocúr
456 strán
8-9 hodín čítania

V románe Gabriely Adamesteanovej Fontána di Trevi sa završuje osud emigrantky Leti?ie Braneovej, ktorá emigrovala do Francúzska a žije tam, ale často sa vracia do Rumunska, kde sa narodila a prežila mladosť. Jeden z dôvodov ... Čítať viac

  • PDF

    Prečítate na zariadeniach:

    • Pocketbook
    • Kindle
    • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
    • Počítač s príslušnou aplikáciou

    Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

    Viac informácií v našich návodoch

    EPUB

    Prečítate na zariadeniach:

    • Pocketbook
    • Kindle
    • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
    • Počítač s príslušnou aplikáciou

    Viac informácií v našich návodoch

    MOBI

    Prečítate na zariadeniach:

    • Pocketbook
    • Kindle
    • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
    • Počítač s príslušnou aplikáciou

    Viac informácií v našich návodoch

  • Slovenčina

12,29 €

Ihneď na stiahnutie
Máte čítačku, tablet alebo mobil? Stiahnite si do nich e-knihu: budete ju mať hneď a ešte aj ušetríte život stromom. Viac informácii o e-knihách nájdete tu.
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Elle Kennedy: Vplyv. Ikar, 2024
E-kniha: Fontána di Trevi (Gabriela Adameșteanu)
E-kniha
12,29 €

Viac o e-knihe

V románe Gabriely Adamesteanovej Fontána di Trevi sa završuje osud emigrantky Leti?ie Braneovej, ktorá emigrovala do Francúzska a žije tam, ale často sa vracia do Rumunska, kde sa narodila a prežila mladosť. Jeden z dôvodov jej návratov do Bukurešti je pragmatický – reštitúcia rodinného majetku. Nie však jediný. Jej návraty sú predovšetkým spomienkami na minulosť, ktorú tam musí najskôr nájsť, aby sa s ňou mohla vyrovnať. V Bukurešti sa vždy ubytuje u svojich priateľov z mladosti Sultany a Aureliána, ktorí vystupujú v románe „naživo“, ale spolu s ostatnými evokovanými postavami predstavujú celú generáciu. Tú, čo v 50. rokoch poznala iba strach, neskôr žila veľmi opatrne a podozrievavo a až v čase zrelosti spoznala aj slobodu, ktorá sa ale rýchlo zvrhla na anarchiu. Aj preto je Fontána di Trevi – fikčný príbeh na pozadí dejinných udalostí – často označovaná ako román o postkomunistickom Rumunsku. Je to však aj kniha o ľudskej pamäti, o tom, ako možno zachovať kontinuitu alebo ako zmieriť minulosť s prítomnosťou. Titul románu je metaforou návratu, ktorý symbolizuje známa rímska fontána.

Štýl románu je pútavý, predovšetkým vďaka neustálemu prelínaniu prítomnosti a nedávnej minulosti. Predstavuje reálie komunistického Rumunska, ktoré môžu vyvolať v tých, čo ich zažili, trpkú spomienku, v mladších zas smiech, údiv alebo aj nepochopenie.
Naše katalógové číslo
2326099
Počet strán
456
Edícia
Pevný bod
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu alebo škodlivý obsah

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

2,8 / 5
0
1
2
2
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

14
Overený zákazník
29.9.2024
Nie je to pekné čítanie, ale bohužiaľ čistý realizmus
Fontana di Trevi od Gabriely Adamesteanovej je prierezom do myslenia krajiny, Rumunska, spotvorenej navrstvením totalitných, neslobodný režimov. Od kráľa Karola, fašistický puč maršála Antonescu, cez sovietskú okupáciu v 50-tych rokoch, vládu kultu osobnosti Ceausescu až po tzv. demokratických prezidentov poslednej dekády minulého storočia. Bohužiaľ každá zmena režimu vyextrahovala zdá sa to najhoršie a zatriasla základmi spoločnosti a morálnym kompasom jednotlivicov. Ťaživá atmosféra nedôvery, podozrievania a pragmatizmu preráža skrz všetky kapitoly rumunských dejín krkolomného 20. storočia.
Letitia, imigrantka sa vracia na prelome letopočtov na návštevu rodnej Bukurešti s nádejou na reštitúciu pozemkov svojho otca, ktorý ich vlstnil ako bohatý aristokrat pred kolektivizáciou viac než dosť, až kým mu ich komunisti neodňali rovnako ako pobyt na slobode. Letitia, hoc bez valného nadšenia stretáva ústredné postavy svojho bývalého života - priateľov, kolegov, milencov- uviaznutých v nostalgii, zničených, zatrpknutých a neschopných prestaviť sa na zle zvládnutý kapitalizmus. V jej spomínaní ožíva spletenec tráum ako výsledok kríženia osobných dejín s tými veľkými, celospoločenskými. Aj keď mi po čítaní tejto knihy zostalo ťažko a otupno, som rada, že sa mi pod ruku dostala táto ukážka ničím neriedeného realizmus.
Čo ma zarazilo najväčšmi bola absolútna absencia dôvery v spoločnosť, ľudstvo, ale aj ľudí - jednotlivcov. Letitia bez pátosu, cynicky avšak v zhode s reáliami komentuje pretvárku, bezbrehé prospechárstvo, pokrytectvo alebo naopak nahlúplu naivitu vo svojom okolí, nešetriac ani svojich najbližších, každý má maslo na hlave. Tento ponurý obraz vlčej sociéty nemizne ani po vianočnom prevrate v 89tom. Práve naopak, príšerná privatizácia v praxi znamenala ničím nezaslúžené disproporčné zbohatnutie niekoľkých a prepad uz aj tak mizernej životnej úrovne mnohých. Nezamestnanosť, rozpad socialistického hospodárstva vyústil do niekoľkých nepálených nepokojov a mini prevratov, čo rozhodne neprospelo k zjemnocitneniu spoločnosti. Človek nevie, ktoré pasáže deprimujú viac - sivá, žlezná vláda Ceausescu, kde sa ľudia boja aj nesprávne obliecť, rodiny sú prelezené špiclami Securitate a nikto sa nepriznáva k svojim blízkym väzneným z ideologických dôvodov alebo tie z nových časov stupňujúceho sa mizérie, chaosu, korupcie a odlivu finančného a ľudského kapitálu za hranice. Vskutku protivné sledovať ambiciózne svine, čo sa nehanbili uzurpovať si titul rýchlo kovaných demokratov, zatiaľ čo skutoční disidenti končili využití a často aj pošpinení v niekoho politickej kampani. Nakoniec odchádzajú znechutení z verejnej scény, nechávajúc budúcnosť národa v hamižných paprčiach privatizérov. Ako Slovensko len o pár tried brutálnejšie, ale mechanizmus vpodstate rovnaký.
Skľučujúce čítanie o tom, ako každá zmena režimu chytila pod krk “slušných” ľudí a donútila ich ku kompromisom. Niet, čo závidieť.
Autorka bola mimochodom jednou z hlavných postáv prevratu v 89tom a mám silný dojem, že v knihe čerpala z vlastných skúseností. Dúfajme, že naše časy k nám budú milostivejšie.
31
Overený zákazník
30.5.2024
Názor čitateľa
Fontána di Trevi je náročná kniha, ktorá podľa mňa, osloví užší okruh čitateľov. Mne celkom nesadla a to z viacerých dôvodov. Hoci sa kulisy postkomunistického Rumunska zas až tak nelíšia od tých slovenských, príbeh mi prišiel cudzí a dlho som sa do knihy nevedel začítať. Autorka čitateľovi skoro nič nevysvetlí a pre človeka, ktorý sa v dejinách Rumunska vôbec nevyzná, bude kniha dosť ťažko stráviteľná. Dejová linka neplynie lineárne, je pretkaná mnohými odbočkami a pohľadmi iných ľudí. Myslím, že nám tým autorka chcela poskytnúť širší pohľad na vec, ale prevedenie na mňa pôsobilo skôr rušivo. Posledný faktor, ktorý zrejme hrá rolu v mojom sklamaní je, že som až po prečítaní zistil, že táto kniha je poslednou časťou voľnej série. Keby som čítal ostatné diely, možno by aj tento na mňa pôsobila inak. Aby som však iba nekritizoval, táto kniha je výpoveďou o určitej generácii v Rumunsku a nepochybujem, že literatúre má významné miesto. Je drsná, surová a poukazuje na viacero dôležitých tém. Zachytáva frustráciu, túžbu po slobode a nových začiatkoch, ale tiež sa dotýka lásky a vzťahov. Je to proste kniha, ktorá v sebe skrýva mnoho, ale skutočne nie je pre každého. Ak vás láka, určite bežte do nej, medzi moje obľúbené sa však nezaradila.
51
Overený zákazník
11.3.2024
...
Pred pádom komunistického režimu vo viacerých krajinách dochádzalo k emigráciám. Hlavnou postavou tohto románu a zároveň rozprávačkou je Letitia, ktorá emigrovala z Rumunska a s manželom žije vo Francúzsku. Do svojej rodnej krajiny sa často vracia a jej návraty sú spojené so stretnutím sa so starými známymi, ale predovšetkým sú o minulosti, spomienkach a vyrovnávaním sa samej so sebou.
Autorka v tejto knihe podala svedectvo nielen jednej osoby, ale celej generácie, doby a rôznych spôsobov vyrovnávania sa s minulosťou. Čitateľ uverí všetkému, čo sa v príbehu nachádza. Popri spomienkach na komunizmus a prevrat sú skvelo popísané napríklad aj láska a nevera. Ja mám veľmi rada edíciu Pevný bod, pretože v nej nájdeme málo známe diela, ale skvelé. Aj táto kniha v sebe ukrýva veľa, ale ja som sa do príbehu nedokázala vžiť a čítanie ma ubíjalo. Chápala som zmýšľaniu a konaniam postáv, ale písanie v prvej osobe na mňa pôsobilo pochmúrne a deptajúco. Možno to tak malo byť, ale ja som si to nevedela vychutnať. Mrzí ma to, pretože som sa na knihu veľmi tešila, ale podľa mňa sa zbytočne naťahovala a ja som len plávala a plávala, ale ponoriť som sa nedokázala. Možno som ju čítala v nesprávnom čase, ale teraz mi jednoducho nesadla.

Pravdou je, že ľudia vás budú súdiť tak či tak, či už žijete podľa seba, alebo podľa iných.